سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان | یکشنبه : هشت آذر ماه 1394 / ساعت 19:20:45

تجلیل از آتش نشانان داوطلب مشارکت کننده در فعالیتهای سازمان

تجلیل از آتش نشانان داوطلب مشارکت کننده در فعالیتهای سازمان

سرخط خبر ها
وقوع تعداد 160 فقره حریق و حادثه در مهرماه سال جاری
در مهرماه سال جاری تعداد 160 فقره حادثه اعم از حریق و انفجار و حوادث امداد و نجات در حوزه شهر گرگان به وقوع پیوست . از این حوادث تعداد 71 فقره مربوط به حریق و تعداد 89 فقره مربوط به حوادث امداد و نجات بوده است . همچنین از این حوادث تعداد 142 فقره در داخل شهر و 18 فقره در روستاهای اطراف گرگان به وقوع پیوسته است .
انتصاب در سازمان آتش نشانی
طی حکمی آقای مهدی قره قاشی به عنوان سرپرست سازمان آتش نشانی منصوب گردید . در این ابلاغ که از سوی آقای صادقلو شهردار گرگان صادر گردید ضمن تشکر و قدردانی از آقای زرگرانی مدیرعامل قبلی سازمان ، آقای قره قاشی که تا قبل از این به عنوان مدیرفنی و عملیات در سازمان فعالیت می نمود به عنوان سرپرست سازمان منصوب گردید . آقای قره قاشی 13 سال سابقه خدمت و دارای مدرک لیسانس مدیریت دولتی می باشد .
وقوع تعداد 186 فقره حریق و حوادث در شهریور ماه سال جاری
در شهریور ماه سال جاری در حوزه شهر و روستاهای اطراف گرگان تعداد 186 فقره انواع حریق و حوادث به وقوع پیوست . این حوادث شامل تعداد 86 فقره حریق و تعداد 100 فقره حادثه بوده است . همچنین در این حوادث متاسفانه تعداد 14 نفر از هموطنانمان مصدوم و 2 نفر نیز فوت نمودند . بیشترین تعداد حریق به وقوع پیوسته در شهریور ماه مربوط به حریق علفزار و ضایعات با 36 فقره و منازل مسکونی با 16 فقره و حریق وسائط نقلیه موتوری با 12 فقره بوده است . همچنین بیشترین تعداد حوادث نیز مربوط به محبوس شدن در آسانسور با 26 فقره ، محبوس شدن در اماکن با 20 فقره و ورود جانوران وحشی با 12 فقره بوده است . از این حریق و حوادث تعداد 160 فقره مربوط به شهر و تعداد 26 فقره مربوط به خارج از محدوده شهر بوده است .
حضور مدیرعامل سازمان در پاتوق همدلی و همزبانی
آقای زرگرانی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان در جمع شهروندان در خانه فرهنگ پرسش حضور یافت /. مدیرعامل سازمان در ابتدا ضمن تشکر از خانم فیروزفرد مسئول خانه فرهنگ پرسش به خاطر ایجاد هماهنگی این برنامه اظهار کرد: آتش‌نشانی وظایف مهمی بر عهده دارد که بسیاری از مردم با آن‌ها آشنا نیستند. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی گرگان گفت: بیشتر مردم فکر می‌کنند کار آتش‌نشانی تنها در خاموش کردن آتش خلاصه می‌شود که این یکی از چندین و چند وظیفه آتش‌نشانی است. زرگرانی تصریح کرد: به همین منظور در سطح شهر و استان انتظار می‌رود که رسانه‌ها بیشتر در راستای شناسایی و معرفی وظایف آتش‌نشانی به مردم اقدام کنند. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی گرگان با اشاره به روز هفتم مهرماه روز ایمنی و آتش‌نشانی و برنامه‌هایی که در این روز توسط سازمان برگزار می‌شود، اظهار کرد: در این روز برنامه های متنوعی را برنامه ریزی کرده ایم که می توان به نشست خبری مدیرعامل ، به صدا درآوردن زنگ ایمنی در یکی از مدارس ، رژه ناوگان خودرویی در سطح شهر ، عیادت از کودکان سرطانی و همایش بازنشستگان سازمان اشاره نمود . این مسئول تصریح کرد: دیدار با نماینده محترم ولی فقیه و بهره‌گیری از ارشادات وی یکی از برنامه‌های ما در این روز است. زرگرانی مدیرعامل سازمان از شهروندان خواست نسبت به آگاهسازی خود و فرزندان و خانواده نسبت به مهارتهای آتش نشانی اقدامات لازم را انجام داده تا در صورت بروز حوادث بتوانند با خونسردی کامل رفع خطر نمایند . همچنین مدیرعامل سازمان در پاسخ یکی از شهروندان در خصوص مزاحمت تلفنی پاسخ داد برخی از شهروندان از سازمان کارهایی غیر از وظایف اصلی سازمان طلب می نمایند که این امر با اطلاع رسانی و آگاهسازی شهروندان می تواند کاهش یابد .
فوت و مصدومیت دو نفر در آتش سوزی منزل مسکونی
در اثر آتش سوزی در منزل مسکونی در یکی از روستاهای اطراف گرگان متاسفانه 2 نفر از اعضای یک خانواده در اثر شدت جراحات وارده فوت و مصدوم شدند . این حادثه در ساعت 17:40 عصر روز پنج شنبه گذشته رخ داد . در این حادثه ....
« 12345 »

توصیه های ایمنی
برای سفر به طبیعت و جنگل ، هنگام استراحت در حفظ درختان، گیاهان و زیبائی‎های طبیعت کوشا بوده و از ایجاد آتش در این مکان‎ها جدا خودداری نمائید.
به استناد تبصره ذیل بند 14ماده 55 قانون شهرداریها و با توجه به فرارسيدن ماه مبارك رمضان بدینوسیله دستورالعمل اوليه طراحی سیستم هاي ایمنی به منظور ارتقاء ايمني اماكن عمومي و پيشگيري از وقوع حوادث مختلف از جمل حادثه آتش سوزي در محل مساجد و حسينيه ها بدينوسيله موارد ذيل از سوي « واحد آموزش و پيشگيري سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني گرگان » بشرح ذیل جهت اجرا اعلام میگرد
1. باظروف سنگین به وسایل گازسوز ضربه وارد نکنید.
2. وسایل گازسوز را در مسیر کوران هوا وجریان باد قرار ندهید.
...
بادقت واجرای توصیه های ایمنی زیر می توانید حوادث برقی را به حداقل برسانید.
1. هنگام کشیدن دوشاخه از پریز برق خود بدنه دوشاخه را بگیرید نه سیم را!
2. قبل از تعویض لامپ کلید چراغ را خاموش کنید....
آتش گرفتن انسان (خودسوزی):
1. مصدوم را از دویدن بازدارید زیرا دویدن موجب آتش سوزی می شود وخطرناک است.
2. پارچه ضخیمی مانند پتو، لحاف، کت یا هر وسیله مشابه روی مصدوم....
نحوه ارتباط تلفنی با سازمان آتش نشانی در موقع بروز حادثه

1- حفظ خونسردی خود و اطرافیان

2- تلفن 125 آتش نشانی را شماره گیری نمایید

3- نوع حادثه روی داده را ذکر نمایید

4- آدرس دقیق محل حادثه را اعلام نموده و یک محل مشخص مانند مسجد ، مدرسه ، مغازه و غیره را ذکر کرده تا نیروهای عملیاتی محل حادثه را سریعتر پیدا نمایند

5- شماره تلفن تماس خود را به اپراتور 125 اعلام نموده تا در صورت لزوم با شما تماس حاصل گردد

6- یک نفر را در ابتدای کوچه یا خیابان بگمارید تا نیروهای عملیاتی را به محل حادثه هدایت نماید