سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان | سه شنبه : ده اسفند ماه 1395 / ساعت 13:23:06
سرخط خبر ها
پذیرش مقالات دو نفر از پرسنل سازمان در دومین همایش آتش نشانی و ایمنی شهری - 4و5 اسفند سال جاری - پژوهشگاه صنعت نفت تهران
مقالات دو تن از پرسنل سازمان آتش نشانی گرگان در دومین همایش آتش نشانی و ایمنی شهری که در 4 و 5 اسفند سال جاری در محل پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار گردید مورد پذیرش هیئت داوران و کمیته علمی همایش قرار گرفت . این مقالات توسط آقایان هادی غلامی مسئول آموزش سازمان و مرتضی مطهری مسئول پیشگیری سازمان در خصوص محورهای همایش نگارش شده بود که پس از پایان همایش مقاله آقای مرتضی مطهری جزء مقالات برتر همایش انتخاب گردید .
دومین مرحله آموزش ایمنی و آتش نشانی ویژه شهروندان گرگان برگزار گردید
دومین مرحله آموزش ایمنی و آتش نشانی ویژه شهروندان گرگان برگزار گردید . این دوره با حضور تعداد 70 نفر از شهروندان گرگان به مدت 5 روز (20ساعت) در محل سالن آموزش سازمان به صورت تئوری و عملی از نهم لغایت 14 بهمن سال جاری برگزار گردید . در این دوره آموزشی شهروندان با انواع آتش وخاموش کننده ها ، خطرات گاز منواکسید کربن ، اصول پیشگیری و سیستم های اعلام و اطفای حریق آشنا شدند و در پایان دوره نیز کلاس عملی اطفای حریق برای شرکت کنندگان برگزار گردید . همچنین در پایان دوره نیز از شرکت کنندگان آزمون کتبی به عمل آمد و برای آنان گواهینامه آموزشی صادر خواهد شد . طبق نظرسنجی صورت گرفته ، بیش از 83 درصد از شرکت کنندگان از نحوه برگزاری دوره ، رضایت کامل داشتند .
آشنایی 10 هزار نفر از شهروندان با آموزشهای ایمنی و اطفای حریق در پاییز 1395
در سه ماهه مهر ، آبان و آذر سال جاری تعداد 10 هزار نفر از شهروندان با آموزشهای ایمنی و اطفای حریق آشنا شدند . این کلاسها که در تمام سطوح و برای اقشار مختلف جامعه برگزار گردید شامل آموزشهای عمومی ، مقدماتی و تخصصی و به صورت تئوری و عملی بوده است . جوامع هدف سازمان شامل کارخانجات ، شرکتها ، مدارس ، مهدهای کودک ، مراکز نظامی و انتظامی ، هتل ها ، دانشگاهها ، بیمارستانها ، سازمانها و دستگاههای اجرایی ، رانندگان خودروهای حمل و نقل عمومی و شهروندان می باشند . متقاضیان جهت شرکت در این کلاسها می توانند درخواست خود را به صورت کتبی به سازمان ارسال تا مقدمات آن فراهم گردد .
کسب عنوان مقام سوم در رشته آبرسانی و ششم تیمی در مسابقات کشوری توسط تیم عملیاتی ورزشی سازمان
تیم عملیاتی ورزشی سازمان متشکل از آتش نشانان عملیاتی در المپیاد کشوری عملیاتی ورزشی آتش نشانان کشور که در مهرماه سال جاری در شهر تبریز برگزار گردید موفق به کسب مقام سوم در رشته آبرسانی و مقام ششم تیمی در بین 40 تیم شرکت کننده در مسابقات گردید . این مسابقات به مدت یک هفته در شهر تبریز توسط سازمان شهرداریها و سازمان آتش نشانی تبریز برگزار گردید که شامل آیتم های مختلفی از جمله صعود و فرود و تخلیه اضطراری ، طناب کشی ،شنا ، دوی 100 متر ، دوی 4 در 100 متر ، آبرسانی و ترکیبی بود که تیم سازمان اتش نشانی گرگان موفق به کسب مقام سوم در رشته آبرسانی و مقام ششم تیمی در بین تیم های شرکت کننده گردید .
حضور سریع تیم های عملیاتی سازمان در محل های آسیب دیده از سیلاب شهریور 1395
آتش نشانان سازمان در همان دقایق اولیه شروع بارش شدید باران و آبگرفتگی معابر شهری با آمادگی کامل و تجهیزات لازم وارد محل های حادثه خیز شدند . طبق آمار بدست آمده در سیلاب روز 12 شهریور تعداد 296 فقره عملیات توسط تیم های عملیاتی این سازمان انجام شد . همچنین پس از پایان یافتن عملیات ها ، کارشناسان سازمان جهت بازدید و برآورد حدودی خسارات وارده به شهروندانی که آسیب دیده اند به محل های مورد نظر اعزام شدند و افراد خسارت دیده به بیمه شهروندی معرفی شدند تا بخشی از خسارات وارده به آنان جبران گردد .
« 12345 »

توصیه های ایمنی
1- در زمان نظافت خانه و خانه تکانی و استفاده از نردبان و یا چهارپایه از پایداری سطح اتکای آن با زمین کاملا مطمئن باشید و از چهارپایه های استاندارد و نردبان دوطرفه استفاده کنیید.
2- در خانه تکانی از شست وشوی پرده، کف آشپزخانه، حمام و غیره که آلوده به مواد روغنی باشند توسط مواد سریع الاشتعال (مثل بنزین) جدا خودداری کنید.
3- در خانه تکانی از قرار دادن مواد شوینده مانند سفیدکننده و جوهر نمک و مانند اینها روی زمین و در دسترس کودکان جدا خودداری کرده، در حد استاندارد از آنها استفاده ....
1. باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد که آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتشبازی آسیب پذیر هستند.
2. والدین در تهیه وسایل آتشبازی بی خطر فرزندانشان را همراهی نمایند. کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند.
3. از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل ، زیر زمین ، محل کار و ...
برای سفر به طبیعت و جنگل ، هنگام استراحت در حفظ درختان، گیاهان و زیبائی‎های طبیعت کوشا بوده و از ایجاد آتش در این مکان‎ها جدا خودداری نمائید.
به استناد تبصره ذیل بند 14ماده 55 قانون شهرداریها و با توجه به فرارسيدن ماه مبارك رمضان بدینوسیله دستورالعمل اوليه طراحی سیستم هاي ایمنی به منظور ارتقاء ايمني اماكن عمومي و پيشگيري از وقوع حوادث مختلف از جمل حادثه آتش سوزي در محل مساجد و حسينيه ها بدينوسيله موارد ذيل از سوي « واحد آموزش و پيشگيري سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني گرگان » بشرح ذیل جهت اجرا اعلام میگرد
1. باظروف سنگین به وسایل گازسوز ضربه وارد نکنید.
2. وسایل گازسوز را در مسیر کوران هوا وجریان باد قرار ندهید.
...
بادقت واجرای توصیه های ایمنی زیر می توانید حوادث برقی را به حداقل برسانید.
1. هنگام کشیدن دوشاخه از پریز برق خود بدنه دوشاخه را بگیرید نه سیم را!
2. قبل از تعویض لامپ کلید چراغ را خاموش کنید....
نحوه ارتباط تلفنی با سازمان آتش نشانی در موقع بروز حادثه

1- حفظ خونسردی خود و اطرافیان

2- تلفن 125 آتش نشانی را شماره گیری نمایید

3- نوع حادثه روی داده را ذکر نمایید

4- آدرس دقیق محل حادثه را اعلام نموده و یک محل مشخص مانند مسجد ، مدرسه ، مغازه و غیره را ذکر کرده تا نیروهای عملیاتی محل حادثه را سریعتر پیدا نمایند

5- شماره تلفن تماس خود را به اپراتور 125 اعلام نموده تا در صورت لزوم با شما تماس حاصل گردد

6- یک نفر را در ابتدای کوچه یا خیابان بگمارید تا نیروهای عملیاتی را به محل حادثه هدایت نماید


گزارش تصویری