سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان | شنبه : ده مهر ماه 1395 / ساعت 19:12:29

امدادرسانی آتش نشانان به شهروندان گرفتار در سیلاب 12 شهریور 1395

برای مشاهده تصاویر به بخش گزارش تصویری مراجعه نمایید

حضور پررنگ تیم تشریفات و آتش نشانان داوطلب سازمان در مراسم افتتاح روگذر شهید حاجی حتم لو

برای مشاهده تصاویر بیشتر به بخش گزارش تصویری مراجعه نمایید...

اولین دوره آموزش شهروندی برگزار شد

برای مشاهده تصاویر به بخش گزارش تصویری مراجعه نمایید

سرخط خبر ها
وقوع 216 فقره حریق و حوادث در مرداد ماه سال جاری در شهر گرگان و توابع
در مردادماه سال جاری تعداد 216فقره حادثه در شهر گرگان به سامانه 125 سازمان اطلاع داده شد و نیروهای عملیاتی در کمترین زمان ممکن به شهروندان کمک رسانی نمودند . از این تعداد 193فقره در داخل شهر و 23فقره در خارج از شهر به وقوع پیوسته است . همچنین در مردادماه سال جاری تعداد 102فقره مربوط به آتش سوزی و تعداد 114 فقره مربوط به حوادث امداد و نجات بوده است . متاسفانه در این حوادث 29نفر از هموطنانمان مصدوم و 2نفر نیز فوت نمودند .
وقوع 248 فقره حریق و حادثه در تیرماه سال جاری در شهر گرگان و توابع
در تیرماه سال جاری تعداد 248 فقره حادثه در شهر گرگان به سامانه 125 سازمان اطلاع داده شد . از این تعداد 227 فقره در داخل شهر و 21 فقره در خارج از شهر به وقوع پیوسته است . همچنین در تیرماه سال جاری تعداد 110 فقره مربوط به آتش سوزی و تعداد 138 فقره مربوط به حوادث امداد و نجات بوده است . متاسفانه در این حوادث 35 نفر از هموطنانمان مصدوم و 3 نفر نیز فوت نمودند .
برگزاری کلاس آموزش آشنایی با آسیب های فضای مجازی
کلاس آشنایی با آسیب های فضای مجازی در سازمان آتش نشانی با حضور پرسنل سازمان و منطقه دو شهرداری برگزار گردید . این کلاس به منظور آشنایی با آسیب ها و تهدیدات اینترنت و شبکه های مجازی و جلوگیری از آسیب دیدن افراد در مواجهه با این گونه فضاها برگزار گردید . دوره یادشده با هماهنگی واحد برنامه ریزی و آموزش شهرداری و توسط پلیس فتا استان در محل سالن آموزش سازمان برگزار گردید .
اولین دوره آموزش شهروندی برگزار شد
اولین دوره آموزش ایمنی و آتش نشانی برای اقشار مختلف جامعه در مرداد ماه سال جاری برگزار گردید . این دوره آموزشی با هدف ترویج فرهنگ ایمنی در جامعه و افزایش توان و آمادگی شهروندان در مقابله با حریق و حوادث برنامه ریزی و برگزار گردید . اطلاع رسانی برگزاری این دوره از طریق بنرهای اطلاع رسانی در سطح شهر و فضای مجازی صورت پذیرفت که با استقبال خوب شهروندان مواجه گردید و تعداد 150 نفر(50 نفر خانم و 100 نفر آقا) در این کلاسها ثبت نام نمودند . شرکت کنندگان در این دوره با ساختار و وظایف سازمان ، مبانی آتش ، خاموش کننده های آتش نشانی ، پیشگیری و خروج اضطراری در حوادث ، ایمنی برق و سیستم های اعلام و اطفای حریق و تجهیزات اتش نشانی آشنا شدند و در پایان دوره نیز فراگیران به صورت عملی نحوه استفاده از خاموش کننده های دستی و روشهای مختلف اطفای حریق را فراگرفتند . برای شرکت کنندگان در کلاسها گواهینامه آموزشی 20 ساعته صادر خواهد شد
حوادث روزانه 24 ساعته یکشنبه ۱۳ تیر 1395
حریق خودرو یک فقره/ حریق مغازه ۳فقره/ حریق ضایعات یک فقره/ حوادث امداد و نجات یک فقره/ ورود مار به داخل اماکن یک فقره/
« 12345 »

توصیه های ایمنی
1- در زمان نظافت خانه و خانه تکانی و استفاده از نردبان و یا چهارپایه از پایداری سطح اتکای آن با زمین کاملا مطمئن باشید و از چهارپایه های استاندارد و نردبان دوطرفه استفاده کنیید.
2- در خانه تکانی از شست وشوی پرده، کف آشپزخانه، حمام و غیره که آلوده به مواد روغنی باشند توسط مواد سریع الاشتعال (مثل بنزین) جدا خودداری کنید.
3- در خانه تکانی از قرار دادن مواد شوینده مانند سفیدکننده و جوهر نمک و مانند اینها روی زمین و در دسترس کودکان جدا خودداری کرده، در حد استاندارد از آنها استفاده ....
1. باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد که آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتشبازی آسیب پذیر هستند.
2. والدین در تهیه وسایل آتشبازی بی خطر فرزندانشان را همراهی نمایند. کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند.
3. از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل ، زیر زمین ، محل کار و ...
برای سفر به طبیعت و جنگل ، هنگام استراحت در حفظ درختان، گیاهان و زیبائی‎های طبیعت کوشا بوده و از ایجاد آتش در این مکان‎ها جدا خودداری نمائید.
به استناد تبصره ذیل بند 14ماده 55 قانون شهرداریها و با توجه به فرارسيدن ماه مبارك رمضان بدینوسیله دستورالعمل اوليه طراحی سیستم هاي ایمنی به منظور ارتقاء ايمني اماكن عمومي و پيشگيري از وقوع حوادث مختلف از جمل حادثه آتش سوزي در محل مساجد و حسينيه ها بدينوسيله موارد ذيل از سوي « واحد آموزش و پيشگيري سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني گرگان » بشرح ذیل جهت اجرا اعلام میگرد
1. باظروف سنگین به وسایل گازسوز ضربه وارد نکنید.
2. وسایل گازسوز را در مسیر کوران هوا وجریان باد قرار ندهید.
...
بادقت واجرای توصیه های ایمنی زیر می توانید حوادث برقی را به حداقل برسانید.
1. هنگام کشیدن دوشاخه از پریز برق خود بدنه دوشاخه را بگیرید نه سیم را!
2. قبل از تعویض لامپ کلید چراغ را خاموش کنید....
نحوه ارتباط تلفنی با سازمان آتش نشانی در موقع بروز حادثه

1- حفظ خونسردی خود و اطرافیان

2- تلفن 125 آتش نشانی را شماره گیری نمایید

3- نوع حادثه روی داده را ذکر نمایید

4- آدرس دقیق محل حادثه را اعلام نموده و یک محل مشخص مانند مسجد ، مدرسه ، مغازه و غیره را ذکر کرده تا نیروهای عملیاتی محل حادثه را سریعتر پیدا نمایند

5- شماره تلفن تماس خود را به اپراتور 125 اعلام نموده تا در صورت لزوم با شما تماس حاصل گردد

6- یک نفر را در ابتدای کوچه یا خیابان بگمارید تا نیروهای عملیاتی را به محل حادثه هدایت نماید